בריאות הפה

להיגיינת הפה חשיבות עליונה בכל הנושא של שמירת על בריאות הפה. אחת המחלות הנפוצות שתוקפת את אזור חלל הפה היא דלקת חניכיים, או בשמה הרפואי Gingivitis. מחלה זו מסמלת את השלב הראשוני של מחלת מסב השן, כאשר אחד מכל עשרה מבוגרים ככל הנראה יסבלו ממנה. הסימפטומים הנפוצים ביותר הם שינויים בקווי מתאר החניכיים, דימומים, אדמומיות ובמקרים חמורים יותר עלולה אף לגרום לנסיגת חניכיים ושיניים רפויות. כאשר לא מקפידים על תזונה נכונה ומאידך אוכלים כמויות גדולות של סוכר פשוט ופחמימות פשוטות עולה ריכוז החומצה הלקטית בחלל הפה, מה שעלול להוביל בסופו של דבר לריקבון שן.

סימפטומים

דלקת חניכיים יוצרת אי נוחות בריאותית ואסתטית, פוגעת בתפקוד היומיומי התקין, זאת לרוב באוכלוסייה המבוגרת. מחקרים חדשים מצאו קשר בין דלקת חניכיים ומחלות לב שונות, זאת עקב התעבות דפנות כלי הדם החוסמים זרימה תקינה של דם, דבר שעלול להוביל למחלת לב פוטנציאלית. דלקת חניכיים יכולה להיות התסמין המקדים למחלות קשות כגון: בעיות במערכת העיכול, סכרת, אנמיה, פגיעה במאגרי הקולגן, לוקמיה, אוסטיאופורוזיס ואפילו בעיות בתפקוד של בלוטת התריס. הסיבה להופעת מחלות אלו היא היחלשות המערכת החיסונית של החולה שנוצרת בעקבות דלקת החניכיים.

טיפול טבעי

כדי למנוע הופעת דלקת חניכיים חובה לבקר בין פעם לפעמיים בשנה אצל שיננית לטובת ניקוי יסודי של חלל הפה. בנוסף מומלץ מאוד להוריד מתחים נפשיים בעזרת פעילות גופנית, המשמשת כמזרזת של תהליך ההחלמה.

ממה להימנע?

כדאי להימנע מאכילת מופרזת של פחמימות פשוטות המזיקות לחלל הפה, בדיוק באותה צורה שבה אנו אומרים לילדינו לא לאכול הרבה מתוקים, כדי שלא יהיו להם חורים בשיניים. עלינו להקפיד על תזונה בפרט בגיל המבוגר כי כאשר אנו מתבגרים המחלות הולכות ונהיות מורכבות ומסוכנות יותר. שתייה רבה של משקאות חריפים גם כן מגבירה את הצטברות החיידקים בשיניים ובחניכיים, עובדה הגורמת להחלשת המערכת החיסונית.
 
מומלץ לאכול מאכלים עשירים בסיבים, מכיוון שמזונות אלה דורשים לעיסה רבה יותר הגורמת להפרשת רוק שמשמן את אזור החניכיים. מטופלים הסובלים מדלקת חניכיים כבר מטופלים לרוב ונמצאים תחת מעקב אצל רופא שיניים מומחה לשיקום הפה, אך רק חלק קטן מן האוכלוסייה מודעים לדרכי המניעה הטבעיים שיכולים לתרום רבות לזירוז הטיפול ומניעת המחלה.

תרופות

אנטיביוטיקה היא במקרים רבים חלק בלתי נפרד מטיפול בשחזור רקמות חניכיים והסרה של אבנית, אך כידוע לאנטיביוטיקה תופעות לוואי כמו פגיעה בחיידקים הידידותיים, מכיוון שהתרופה אינה בוררת בין החיידקים הטובים והרעים, אלא משמידה את כל מה שנקרה בדרכה.

תוספי תזונה מומלצים

קיימים היום תוספים רבים המומלצים על ידי רופאי שיניים רבים:

סלדרין

מכיל תערובת חומצות שומן אנטי דלקתיות, תורם להפחתה בכאבים ונפיחויות.

קו אנזים

מרכיב תזונתי התורם לייצור אנרגיה, משמש גם כנוגד חמצון משמעותי ביותר. עם השנים הגוף מייצר פחות Q עשר, שהוכח במחקרים רבים כמרכיב חשוב בהחלמה מטיפולי חניכיים מורכבים.

כלורלה

אצה המגיעה מאגמי מים מתוקים, אשר תורמת רבות לזירוז ההגלדה של הפצעים ולטיפול בדלקות חניכיים ודימומים.
logo בניית אתרים