כאבי גב-  דרכים להתמודדות ומניעה


 
סקרים שנערכו בישראל גילו שלפחות 55 אחוז מהאוכלוסייה סובלים מכאבי גב, רוב האוכלוסייה הסובלת מכאבי גב הם ספורטאים ומבוגרים. ככל שהגיל עולה כך יותר ויותר אנשים סובלים מכאבים. לרוב הכאבים מופיעים בגב התחתון או באזור הכתפיים. הגבים מונעים הליכה ויציבה נוחה.


הבעיה עם כאבי גב היא שאנחנו יכולים לנסות כמה שיותר להימנע מהם, אך תנועה לא טובה, ישיבה לא נכונה, או אפילו מכת קור קלה עלולה להשפיע. זו הסיבה שבחורף למשל, יותר אנשים סובלים מכאבי גב. כפי שניתן להבין, קשה מאוד להימנע מכאבי גב לגמרי, זה תלוי בהרבה גורמים שאינם בשליטה שלנו לדוגמא, מושבים, מזרונים, מזג אוויר ועוד.


אך עם כל זה ישנן דרכים טובות לשמור על הגב וגם להתמודד עם כאבים שמופיעים בפתאומיות. מה שחשוב לפני הכל, זו עקביות. לנסות לבצע את הדברים ללא הפסקה, באופן מסודר, ועל פי הדרכה מקצועית. במידה ולא עושים זאת כך, הנזק לגב יכול להיות גדול הרבה יותר ולעיתים בלתי הפיך. חשוב מאוד לבצע התאמות על פי גיל, מין, יכולות פיזיות ותנאי שטח.


יציבה נכונה – אחת הסיבות העיקריות שבגינה אנשים סובלים מכאבי גב היא יציבה לא נכונה. עמידה לא טובה או ישיבה לא נכונה. את הכאבים אפשר להרגיש מיד או בתהליך מתמשך. חשוב מאוד לשמור על ישיבה זקופה, להישען למושב, הכסא צריך להיות בגובה השולחן, במקרה של עמידה יש לזקוף עם הראש למעלה. אם במקרה של ישיבה לא נכונה נסבול מכאבים בגב תחתון, אז שבעמידה או הליכה לא נכונה נסבול מכאבי כתפיים וגב עליון.


שחייה – אחד הפתרונות המוצעים לכל מי שסובל מכאבי גב הוא שחייה. השחייה המומלצת היא שחיית חזה, אז הגב נשאר ישר ולא מתאמץ, התנועות הן עדינות וישרות. שחיית חזה גם מחזקת את הכתפיים ואת הזרועות.


הרמת משאות בצורה נכונה – לעולם אל תרימו משאות כבדים יותר מהיכולת שלכם ואם אתם בוחרים להרים אז יש להרים תוך כדי שהגוף יורד אל גובה המשא, עם ברכיים כפופות ולהרים את הדבר מלמטה. אז מרכז הכובד הוא על הידיים ולא על הגב או הברכיים.
יוגה  ופילאטיס – לא לחינם ההמלצה לנשים בהריון היא לעבור שיעורי יוגה ופילאטיס. מדובר בשני שיעורים שמאוד מטיבים עם הגוף בכלל ובפרט עם הגב. הם מטיבים עם התנועה, השרירים, היציבות והנשימה. תרגילים בעזרת כדורים או משקולות יכולים לחזק מאוד את הגב ואת הגוף בכלל.


משחות סיניות – הרפואה הסינית מטפלת בכאבי גב במשחות סיניות שונות שעוזרות לשחרר כאבים ושרירים תפוסים. לצורך זה למרוח את המשחה המתאימה באזור הכאב, ואז הגב משתחרר לאט אבל בטוח.


פיזיותרפיה – ברגע שאתם מרגישים שיש לכם כאבים, ההמלצה שלנו היא ללכת לאורטופד ולבקש הפנייה לטיפולי פיזיותרפיה. בטיפולים אלה תקבלו תרגילים שונים שיכולים לעזור לכם ואפילו טיפולים באמצעות מכשירים שונים שיקלו עליכם את הכאב. הטיפול נעשה בעזרת אנשי מקצוע שידעו לטפל בדיוק בנקודות הכואבות לכם.
 

logo בניית אתרים